Myślenickie Towarzystwo Kultury, ul.Rynek 27 (III piętro), 32-400 Myślenice

Historia: 70. rocznica deportacji Żydów z Myślenic

W sobotę, 22 sierpnia 1942 roku myślenicki Rynek zapełniły wozy i furmanki. Z miasta deportowano ponad tysiąc żydowskich mieszkańców. Siedemdziesiąta rocznica tych wydarzeń przypada w środę 22 sierpnia. Uroczystości upamiętniające ofiary zagłady odbędą się na myślenickim Rynku

W sobotę, 22 sierpnia 1942 roku myślenicki Rynek zapełniły wozy i furmanki. Na rozkaz niemieckich okupantów z miasta deportowano jego żydowskich mieszkańców. Ponad tysiąc Myśleniczan, dzieci, rodziców i dziadków wyjechało z Myślenic po raz ostatni. Szabatowy, sierpniowy poranek zakończył wielopokoleniową sagę myślenickiej gminy żydowskiej. Ocalało tylko kilka osób: z polską armią w oflagach, na dalekim wschodzie, w stodołach i piwnicach katolickich sąsiadów, często spokrewnionych z tymi, których ocalali.

Stowarzyszenie „Wspólnota Myślenice”, Muzeum Regionalne „Dom Grecki”, Myślenickie Towarzystwo Kultury oraz Urząd Miasta i Gminy w Myślenicach organizują uroczystości upamiętniające ofiary zagłady. Rozpoczną się 22 sierpnia o godzinie 17 na myślenickim Rynku przy tablicy upamiętniającej żydowskich mieszkańców Myślenic.

Na kamienicy, obok tablicy zostanie zaprezentowana fotografia wykonana w sierpniu 1942 roku, a przedstawiająca zgromadzonych tłocznie na rynku gotowych do wywozu Żydów. Następnie zostanie odprawiona modlitwa. Następnie uroczystości przeniosą się do Muzeum Regionalnego „Dom Grecki”(godz. 18), gdzie z recitalem pieśni żydowskich zaprezentuje się kapela Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” oraz otwarta zostanie wystawa poświęcona myślenickim Żydom. W programie m.in. spotkanie ze szkockim artystą Ianem Hughesem, który od wielu lat pyta o moralne prawa sztuki “po Shoah”. Wieczór zakończy koncert norweskiej śpiewaczki Bente Kahan, w ogrodzie Muzeum o godz. 19.

szczegółowy program uroczystości

„Przetrwać. Wojenne losy Żydów z Powiatu Myślenickiego”, wykład Marka Stoszka

Skip to content