Myślenickie Towarzystwo Kultury, ul.Rynek 27 (III piętro), 32-400 Myślenice

Taniec, muzyka i śpiew – Ziemia Myślenicka

Myślenickie Towarzystwo Kultury w swojej ofercie posiada różnego rodzaju formy aktywności artystyczne adresowane zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Jedną z tych form jest taniec ludowy reprezentowany przez Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” (więcej o Zespole). Zapisy do Zespołu prowadzone są systematycznie, a oferta kierowana jest do różnych grup wiekowych.

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” podczas festiwalu w Bośni i Hercegowinie 2010

OPIS ZAJĘĆ

Zajęcia w Reprezentacyjnym Folklorystycznym Zespole Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” prowadzone są w podziale na grupy wiekowe. W chwili Obecnej w pracach Zespołu uczestniczą dzieci, młodzież i dorośli w wieku od 5 do 70 roku życia. Podział grup jest następujący:

– grupa wiekowa od 5 do 7 roku życia (grupa rytmiczno-taneczna);
– grupa wiekowa od 7 do 10 roku życia (Mała Ziemia Myślenicka);
– grupa wiekowa od 10 do 15 roku życia (grupa młodzieżowa);
– grupa reprezentacyjna taneczno – wokalna;
– grupa reprezentacyjna wokalno – taneczna;
kapela reprezentacyjna;
– kapela młodzieżowa. 

W każdej z grup realizowany jest autorski program kształcenia artystycznego dostosowany do poziomy i wieku uczestników Zajęć. Kształcenia przebiega etapowo – od grupy najmłodszej do grupy najstarszej. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani instruktorzy z wieloletnim doświadczeniem metodycznym. Już od najmłodszych lat zakres prowadzonych ćwiczeń obejmuje nie tylko taniec, ale także kształcenie wokalne. Obowiązkiem wszystkich występujących i kształconych z Zespole osób jest bowiem oprócz tańca również śpiew, którego lekcje realizowane są równolegle z tańcem.

Zestaw podstawowych zajęć  ruchowych obejmuje: ćwiczenia inhibicyjno-incytacyjne, zajęcia rytmiczne, zajęcia z plastyki ruchu, tańce charakterystyczne, tańce regionalne, tańce narodowe, elementy techniki tańca klasycznego, ruch sceniczny oraz wiele innych.

Zestaw podstawowych zajęć wokalnych obejmuje: artykulację, ćwiczenia oddechowe, poprawną dykcję, umuzykalnienie,  śpiew solowy, śpiew chóralny, poprawną postawę śpiewaczą, emisję głosu oraz wiele innych.

Ze względu na charakter Zespołu materiałem, który „brany jest na warsztat” są oczywiście pieśni, tańce i melodie Polskiego folkloru. Dla uatrakcyjnienia zajęć podejmowane są też inne rodzaje i formy muzyki i tańca.

Wszystkie zajęcia Zespołu odbywają się w nowej siedzibie w budynku OSP Śródmieście (ul. Kościuszki 16) w pomieszczeniach dostosowanych specjalnie na potrzeby Zespołu (sala baletowa oraz sala muzyczno-wokalna).

INFORMACJI O PROWADZONYCH ZAPISACH należy szukać na stronie internetowej Zespołu
kontakt: Tomasz Pawlak, towarzystwokultury@gmail.com, 661761537

zm_zajecia_3 zm_zajecia_2 zm_zajecia_1

zm_zajecia_4 zm_zajecia_5 zm_zajecia_6

ZAPISY DO ZESPOŁU

wokal_zapisy

aktualne koncerty i prezentacje Zespołu >>

 

Skip to content