Myślenickie Towarzystwo Kultury, ul.Rynek 27 (III piętro), 32-400 Myślenice

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”

Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Miasta i Gminy Myślenice – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” działa w ramach Myślenickiego Towarzystwa Kultury od 2011 roku. Patronat nad Zespołem i główny mecenat finansowy sprawuje Urząd Miasta i Gminy w Myślenicach. Zespół skupia w swoich szeregach dzieci w wieku przedszkolnym, młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz osoby studiujące i pracujące. Tę artystyczną formację tworzy dziewięć sekcji: reprezentacyjna,  chóralna (wokalno taneczna), młodzieżowa, instrumentalna (dorosła kapela ludowa oraz kapela młodzieżowa), dziecięca (grupa Poleczka, Krakowiaczek, Mazurek i Kujawiak).

Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Myślenicka" wiązanka pieśni i tańców Lachów SądeckichChoreografem i głównym instruktorem artystycznym jest Karolina Druzgała-Pawlak i pod jej kierunkiem pracuje grupa taneczna młodzieżowa, reprezentacyjna i chóralna. Grupom akompaniuje Tomasz Pawlak (kierownik muzyczny Zespołu) oraz Robert Bylica. Instruktorem muzycznym jest Aurelia Bogacka-Prokocka, chórmistrzem Marek Kluza. Grupy dziecięce prowadzą: Maria Osadzińska i Małgorzata Wątor. Dyrektorem Zespołu jest Tomasz Pawlak, Zastępcą Dyrektora Kamil Kozieł.  

W repertuarze zespołu znajdują się: pieśni i tańce regionu myślenickiego (krakowskiego i podgórskiego), tańce narodowe, Pieśni i Tańce Lubelskie, wiązanka Pieśni i Tańców z Górnego Śląska, suita Lachów Sądeckich, suita Pieśni i tańców ziemi rzeszowskiej, wiązanka Pieśni i Tańców z regionu Krakowa Wschodniego, Pieśni i Tańce inspirowane folklorem łowickim,  Pieśni i Tańce Przeworskie, Pieśni i Tańce Mieszczan Żywieckich, Pieśni i Tańce Górali Beskidu Żywieckiego, Pieśni i Tańce Beskidu Śląskiego  oraz Pieśni i Tańce z centralnej Polski w widowisku „Dyngus”. W opracowaniach scenicznych myślenickiego zespołu znajdują się również widowiska folklorystyczne pt. „Pastorałka myślenicka” i „Wesele krakowskie”.

30 letni okres – tak ważnej dla kultury regionu działalności – wypełniły dziesiątki koncertów. Zespół występował na wielu scenach krajowych i zagranicznych uczestnicząc w licznych przeglądach i festiwalach, imprezach folklorystycznych, okolicznościowych, charytatywnych, sportowych. „Ziemia Myślenicka” koncertowała w Kaustinem w Finlandii (1988), a w 1989 roku odbył tournée w byłej Jugosławii. Kilkuosobowa jej reprezentacja odbyła tournée po Japonii (1994). Myśleniccy tancerze, muzycy i śpiewacy wystąpili ponadto w Niemczech (1990, 1995 i 1999, 2007), a w 1996, 2005, 2008 roku w kilku ośrodkach Francji. W roku 2006 Zespół uczestniczył w tournee na Węgry i dwutygodniowym tournee do Indii, gdzie prezentował się m.in. podczas Międzynawowego Festiwalu Form Artystycznych w New Delhi. „Ziemia Myślenicka” w 2007 roku koncertowała ponadto w Serbii i  ponownie na Węgrzech, w 2008 roku w Chinach, a w 2009 w Bośni i Hercegowinie podczas Międzynarodowego Festiwalu „Dukat Fest” w Banja Luce i na Węgrzech w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Miast Partnerskich. W 2010 roku Zespół zaliczył trzytygodniowe tournee w Kanadzie i udział w Światowym Festiwalu Folkloru Mondial des Cultures de Drummondville oraz XXXVIII es Jornades Internacionals Folklòriques de Catalunya w Hiszpanii. W 2011 roku koncertował na Węgrzech natomiast w 2012 na Światowym Festiwalu w Turcji, gdzie otrzymał nagrodę za najlepszą muzykę.

Zespół jest laureatem kilku cennych nagród i wyróżnień uzyskanych w ramach wojewódzkich przeglądów tańca ludowego (Myślenice, 1989; Proszowice, 1993; Olkusz, 1995; Proszowice, 1997). Uczestnicząc w Ogólnopolskich Przeglądach Polskich Tańców Narodowych w Rzeszowie otrzymał: w 1991 roku pierwszą nagrodę za mazura, a w latach 1995 i 1999 wyróznienie za kujawiaka i poloneza. Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” jest laureatem nagrody w ramach ogólnopolskiego Programu Uzdolnionych Dzieci i Młodzieťy pn. „Talenty” (1997). W 2009 roku „Ziemia Myślenicka” zdobyła II miejsce na Ogólnopolskim Międzykulturowym Przeglądzie Folklorystycznym w Dąbrowie Górniczej pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponadto, Zespół dwukrotnie odznaczono nagrodą w dziedzinie kultury w 2001 i 2009 roku.

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” jest członkiem trzech czołowych organizacji międzynarodowych: CIOFF – Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej Sekcja Polska, IOV – International Organization of Folk Art z siedzibą w Andorf (Austria) oraz EFCO – Europen Folk and Culture Organization z siedzibą w Brukseli. Od 2011 roku Zespół działa przy Myślenickim Towarzystwie Kultury, które z powstało w celu realizacji zadań kulturalno – oświatowych nie tylko w dziedzinie folkloru, ale także innych obszarów działalności artystycznej.

zobacz regulamin funkcjonowania Zespołu >>

Kontakt:

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”

ul. Piłsudskiego 20, 32-400 Myślenice
tel. 661761537, e-mail: towarzystwokultury@gmail.com
http://www.zpitzm.myslenice.pl/ 
 

ziemiamyslenicka_1ziemiamyslenicka_2Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Myślenicka" wiązanka pieśni i tańców z górnego śląska

znajdz_nas_na_fb

Skip to content