Myślenickie Towarzystwo Kultury, ul.Rynek 27 (III piętro), 32-400 Myślenice

Myślenicka Grupa Fotograficzna

Na początku obecnego tysiąclecia na internetowej stronie myślenickiego Urzędu Miasta i Gminy był miniportal, gdzie każdy fotografujący mógł zaprezentować swoje prace. Również na innych portalach pojawiali się myśleniccy fotograficy. Na myślenickim forum dyskusyjnym ktoś wpadł na pomysł aby zorganizować grupę lokalnych „fotomaniaków”.I udało się. „…Wszystko zaczęło się od nieformalnych spotkań pasjonatów fotografii w myślenickiej kawiarni „U Jędrusia”. Grupka zapaleńców najpierw zamawiała herbatę, potem uruchamiała laptopa…” jak opisuje Dziennik Polski z dnia 3.12.2005 r.

Właśnie wtedy odbyła się pierwsza wystawa nieformalnej Myślenickiej Grupy Fotograficznej. Wtedy zapadały decyzje co do dalszej działalności grupy. Już w kwietniu 2006 roku ruszyła strona internetowa grupy. www.mgfoto.pl.  Celem serwisu jest upowszechnianie i popularyzacja wiedzy o fotografii jako jednej z dziedziny sztuki. oraz działanie na rzecz rozwoju ruchu fotograficznego, popularyzowanie i dokumentacja walorów  krajobrazowych i przyrodniczych i innych tematów objętych szeroko pojmowaną dziedziną fotografii. Ten serwis jest miejscem na wymianę poglądów o fotografii, miejsce nauki fotografii oraz zabawę. Ale grupa podjęła jeszcze inne działania.

Od 2007 roku prowadzone są warsztaty szkoleniowe dotyczące fotografii. Raz w miesiącu bezpłatnie można uczestniczyć w warsztatach, aby móc poszerzyć swoją wiedzę o fotografii. Szczególnie kładziemy nacisk na zajęcia dla początkujących w dziedzinie fotografii. Wielkim sukcesem były zorganizowane przez „mgFoto” konkursy fotograficzne. W trzech edycjach konkursowych wzięło udział prawie 100 fotografów, którzy zaprezentowali ponad 500 zdjęć. Laureaci otrzymywali cenne nagrody (m.in. aparaty fotograficzne). Zorganizowane przez „mgFoto” plenery fotograficzne ciszyły się dużą frekwencją, a na II ogólnopolskim plenerze obywającym się w słowacki Spiskim Hradzie pojawili się fotograficy m.in. z Warszawy, Krakowa, Częstochowy, Tarnowa.

Członkowie Myślenickiej Grupy Fotograficznej fotografią zajmują się amatorsko. Ale wielu z nich ma osiągnięcia w tej dziedzinie. Zdjęcia brały udział w wielu wystawach fotograficznych indywidualnych i zbiorowych. Zdjęcia prezentowane są także w albumach tematycznych, prasie. Szczególnym osiągnięciem było wydanie przez Stanisława Jawora albumu „Ziemia Myślenicka wielką jest artystką” . W czerwcu 2009 roku grupa została zarejestrowana jako Stowarzyszenie Myślenickiej Grupy Fotograficznej.

Od 2011 roku Myślenicka Grupa Fotograficzna współpracuje z Myślenickim Towarzystwem Kultury. Obie organizacje podejmują działania na rzecz rozwoju kultury Myślenic.

Kontakt: Stanisław Jawor, 601-453-221

mgfoto_1 mgfoto_2 mgfoto_3

znajdz_nas_na_fb

Blog fotograficzny MgFOTO >>

 

Skip to content